Przygotowanie wylewki samopoziomującej

Wylewka samopoziomująca jest też określana mianem podkładu podłogowego i pozwala uzyskać równą i gładką podłogę. Warto zwrócić uwagę na jakość wylewki, ponieważ to od niej zależy efekt finalny.

Czym jest wylewka?

Pierwsza warstwa wyrównawcza to posadzka i układa się ją na stropie. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest jeszcze dodatkowe wyrównanie, zanim położy się płytki ceramiczne lub panele. Materiałem, który rozprowadza się pod wpływem grawitacji jest wylewka samopoziomująca cena wynosi zazwyczaj około 50 zł za opakowanie. Na uwagę zasługuje fakt, że zaprawa wyrównująca samopoziomująca może być stosowana na dowolne podłoże. Jeżeli kupiona wylewka jest dobrej jakości to konsystencja powinna być płynna, a sam produkt musi się dobrze rozprowadzać. Chodzi przede wszystkim o to, żeby idealnie wypełnić wszystkie nierówności i ubytki powstałe podczas użytkowania. Jeżeli chodzi o grubość warstwy wylewki to można wyróżnić wylewkę cienkowarstwową oraz wylewkę grubowarstwową, która oprócz tego, że jest wykorzystywana do wyrównywania podłoża to może być też samodzielnym podkładem podłogowym.

Przygotowanie wylewki

Dużą popularnością cieszy się wylewka szybkowiążąca, która jest również określana jako szybkosprawna. Jej cechą charakterystyczną jest to, że prace wykończeniowe można już rozpocząć kolejnego dnia. W przypadku standardowej wylewki czas wstępnego wiązania to kilka lub nawet kilkanaście godzin. Warto pamiętać, że prace mogą być kontynuowane dopiero gdy wylewka całkowicie wyschnie. Jeżeli warstwa jest bardzo gruba to może to trwać czasami nawet kilka tygodni. W suchym proszku sprzedawana jest masa samopoziomująca cena zależy od wytrzymałości, czasu schnięcia i innych czynników. Żeby przygotować 1 m2 wylewki, której grubość wynosi 1 mm, trzeba aż 1.7 kg suchego proszku. Należy również pamiętać o odpowiedniej temperaturze podczas przygotowywania podłoża.