Z tym pigmentem pomalujesz mieszkanie tak, jak Ty tego chcesz

Chcesz pomalować mieszkanie, ale nie jesteś pewien, która barwa będzie najlepsza? Wbrew pozorom to dość popularny problem wszystkich osób zabierających się za odświeżanie domu. Co więcej, jest to tylko jedna z kilku trudności, które pojawią się w trakcie malowania. Sporej części z nich można uniknąć, stosują pigmenty do farb.

Czym jest pigment?

Pigmenty to różne rodzaje barwników dodawanych do białej farby malarskiej. Ich skład oraz efektywność może być tak odmienna, jak ilość barw, które można uzyskać z ich pomocą. Wszystkie z nich można jednak przydzielić do jednej z kilku kategorii.

W sprzedaży dostępne są barwniki do farb:

  • organiczne (naturalne i syntetyczne),
  • nieorganiczne,
  • metaliczne,
  • węglowe.

Co niemniej istotne określone barwniki najczęściej przeznaczone są wyłącznie do jednego rodzaju farby. Oznacza to, że w sprzedaży odnaleźć można pigment do farb przeznaczony do wersji emulsyjnych, akrylowych, lateksowych, sylikonowych itp. Dlatego w trakcie zakupów warto zachować ostrożność, dzięki czemu kupi się odpowiedni produkt.

Jak używa się pigmentów?

Pigmenty zawsze dodaje się do farby białej. Oczywiście dobranej do rodzaju zakupionego barwnika. Następnie dokładnie miesza się farbę z pigmentem za pomocą np. mieszadła podłączonego do wiertarki. Warto zwrócić uwagę, że mieszkanie barwników ręcznie może utrudnić prawidłowe rozprowadzenie koloru, a tym samym prowadzić do nierównomiernego pokrycia i smug na ścianie.

Oczywiście uzyskany kolor będzie się nieco różnił po wyschnięciu. Dlatego przed rozpoczęciem malowanie koniecznie trzeba zrobić mniejsze próbki i rozprowadzić je po ścianie. Dopiero po wyschnięciu będzie wiadomo, jak wygląda uzyskany kolor. Dzięki temu jeszcze przed rozpoczęciem malowania można wybrać idealną barwę i wprowadzić zmiany w początkowej koncepcji.

Źródło: strona budujmy eu