Nie tylko nadlewanie betonu na beton – jakie zastosować zaprawy naprawcze?

Spękana betonowa posadzka jest do uratowania. Należy w tym celu przeprowadzić nadlewanie betonu na beton. Jakie zastosować materiały, aby efekty były zadowalające? Służą do tego celu specjalne zaprawy naprawcze do betonu, które równie dobrze sprawdzą się w przypadku innych ubytków w betonie. Należy tylko wybrać odpowiednią zaprawę.

Naprawa betonu – zastosuj właściwe materiały budowlane

Zaprawa naprawcza do betonu dostępna jest w kilku podstawowych wariantach. Różnią się one przede wszystkim zastosowanym w nich spoiwem. Może to być spoiwo polimerowe, hydrauliczne lub kruszywa frakcyjne. Stosowane są w nich również inne dodatki, które mają na celu przede wszystkim w jeszcze większym stopniu poprawić ich parametry techniczne. Cechują się one dobrą przyczepnością, wytrzymałością oraz innymi właściwościami, które mają bardzo duże znaczenie dla betonowych konstrukcji. Wybór materiału powinien być podyktowany rodzajem ubytków oraz efektami, jakie chcemy uzyskać.

Rodzaje zapraw – na co zwrócić uwagę?

Ze względu na zastosowane spoiwo dzielimy je na:

  • zaprawy polimerowe, czyli tzw. PC – ich zaletą jest między innymi podwyższona odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • zaprawy polimerowo-cementowe, czyli tzw. PCC – cechuje je przede wszystkim wyższa wytrzymałość na rozciąganie,
  • zaprawy hydrauliczne, czyli tzw. CC – mogą zawierać dodatki, które wzmacniają ich właściwości techniczne.

Jak stosować tego rodzaju zaprawy?

Jak już wyżej zostało wspomniane, ich wybór powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem ubytku. Inne zaprawy sprawdzą się lepiej, gdy będziemy nadlewać beton na beton na zniszczoną posadzkę, inne, gdy będziemy uzupełniać ubytki w stropie, wspornikach i słupach konstrukcyjnych, a jeszcze inne, gdy będziemy naprawiać duże zbiorniki betonowe lub żelbetowe. Warto zawsze kierować się zaleceniami producenta.