Jakie kafelki na podłogę wybrać?

Wybierając płytki podłogowe, należy zwrócić uwagę na ich walory estetyczne, ale i użytkowe. Jakie kafelki podłogowe wybrać do domu? Jakie będą najlepszym rozwiązaniem? O tym przeczytacie poniżej.

Kafelki podłogowe – jaka klasa?

Płytki oznaczone klasą 0 nie nadają się na podłogę. Klasą 1 oznaczone są materiały, po którym można chodzić w lekkim obuwiu lub bez butów na przykład w łazience. Kafelki o takiej klasie jest dość łatwo porysować,dlatego nie ma mowy o chodzeniu po nich w obuwiu, z którym można przynieść piasek czy drobne kamyczki. Płytki z klasy 2 można zastosować w pomieszczeniach, gdzie chodzi się w miękkim obuwiu, gdzie jest ryzyko wniesienia czynników ścieralnych do wnętrza. Kafelki o klasie 3 i 4 sprawdzą się w korytarzach, salonach wystawowych, czy sklepach. 

Przed zakupem wybranych płytek, warto sprawdzić, czy kolor ich powierzchni bardzo różni się od koloru w przekroju. Jest to dość istotne w sytuacji, gdy płytki zaczną się przecierać. W tym wypadku może okazać się, że będą znacznie różnić się od siebie kolorystycznie. 

Gres czy terakota?

Terakota to nic innego jak płytka kamionkowa pokryta szkliwem. Może być błyszcząca lub matowa. Największą zaletą tego materiału jest mała nasiąkliwość, dzięki temu można go układać prawie wszędzie, nawet na zewnątrz. 

Gres to kamionka szlachetna, która ma jeszcze lepsze parametry nasiąkliwości. Wybierając gres można liczyć na trwałość materiału, charakteryzuje się także małą ścieralnością, także nawet po latach użytkowania wygląda równie dobrze. Warto wiedzieć, że gres będzie trudniejszy do przewiercenia, co może być dość istotną informacją podczas remontu. 

Pamiętajmy, żeby podczas wyboru kafelków podłogowych nie kierować się wyłącznie ceną czy walorami estetycznymi, ale także funkcjonalnością i solidnością wykonania. Dzięki temu posłużą nam na długo i będą dobrze wyglądać nawet po latach użytkowania.

Więcej na stronie – https://www.ekspercilazienek.pl/plytki-podlogowe