Uczszczelniacze do gwintów stosowane w przemyśle

W przemyśle stosowane są różne metody uszczelniania gwintów. Wybór odpowiedniego uszczelniacza zależy od rodzaju do gwintu, rury oraz instalacji.

Wśród popularnych uszczelniaczy do gwintów można wymienić pakuły, taśmę teflonową oraz nić uszczelniająca. Wśród materiałów uszczelniających można wymienić między innymi:

  • Pakuły i pasta olejowa.  Pakuły to liny konopne, które puchną pod wpływem wody, co poprawia szczelność połączenia. Aby nie rozpadały się pod wpływem wilgoci, przed ich nałożeniem należy posmarować gwint specjalną pastą. Linę należy nawijać od krawędzi złączki zgodnie z kierunkiem skręcania, by zapobiec ich rozplątaniu. Takie rozwiązanie nie może być stosowane do uszczelniania instalacji gazowej.
  • Taśma teflonowa może być stosowana w instalacji wodnej, hydraulicznej, pneumatycznej, olejowej oraz energetycznej także w rurach PCV i CPVC.  Aby uszczelnić gwint za pomocą taśmy, należy go oczyścić, a następnie owinąć taśmą grubszą warstwą od krawędzi. Taśma nie przewodzi prądu i nie reaguje z wodą oraz innymi substancjami chemicznymi, 
  • Nić uszczelniająca to wielowłóknowa nić wykonana z poliamidu, teflonu bądź nylonu. Cena tego uszczelniacza do gwintów jest porównywalna z ceną pakuł. Jest wytrzymała, czysta i łatwa w aplikacji. Nić nawijamy w zagłębienia gwintu, rozpoczynając od końca. Ilość nawinięć różni się w zależności od wielkości gwintu, który chcemy uszczelnić. Połączenia wykonane nicią można korygować bez utraty szczelności. 

Uszczelniacz do gwintów w płynie

uszczelniacz do gwintów

Alternatywną metodą uszczelniania gwintów jest zastosowanie płynu uszczelniającego – kleju akrylowego. Jest on nazywany klejem anareobowym, ponieważ  utwardza się po odcięciu dopływu tlenu. Uniwersalność i łatwość w aplikacji tego uszczelniacza do gwintów to tylko niektóre z jego zalet. Oprócz tego uszczelniacz do gwintów:

  • Wypełnia szczeliny, co zapobiega osłabieniu połączeń z powodu wstrząsu,
  • Zabezpiecza  przestrzeń między gwintami, co zapobiega korozji,
  • Umożliwia łatwy montaż i demontaż gwintu.

Aby nałożyć płyn uszczelniający, należy oczyścić gwint oraz miejsce pęknięcia specjalnym płynem (możesz też użyć do tego chusteczki nasączonej alkoholem), a następnie nałożyć niewielką ilość płynu na gwint. 

Podsumowanie

Aby wybrać odpowiednie uszczelnienie, już w fazie projektu instalacji należy przewidzieć jakie problemy mogą pojawić się podczas eksploatacji. Dlatego, wybierając odpowiedni typ uszczelniacza, należy zwrócić uwagę na jego specyfikację i zastosowanie do konkretnego rodzaju gwintu.