Pompy ciepła – hit czy kicz

Pompy ciepła stały się w ostatnich latach prawdziwym szlagierem. Ich reklama jako niezawodnych, dających tanie, bezobsługowe ciepło sprawiła, iż pomimo stosunkowo wysokiej ceny schodzą jak przysłowiowe świeże bułeczki. Z drugiej jednak strony dochodzą głosy, że ich wydajność, niezawodność i ekonomia są dalekie od rzeczywistości. Jak jest naprawdę i skąd biorą się negatywne głosy?

Pompy ciepła – gdzie montować

Teoretycznie pompę ciepła można dostosować do większości już istniejących systemów grzewczych. W praktyce jednak jej wydajność uzależniona jest od wydolności zainstalowanej instalacji, przenikalności cieplnej budynku, jego powierzchni, mostków cieplnych itp. Prawidłowy dobór pompy ciepła powinien uwzględniać wszystkie czynniki, z których obecności w starym domu nie zawsze zdają sobie sprawę nawet właściciele. Przy nowo budowanym obiekcie, spełniającym obecne standardy, pompy ciepła z nową, dostosowaną pod ich działanie instalacją spełniają swoje zadanie, ku wielkiemu zadowoleniu mieszkańców.

pompy ciepła

Prawidłowy dobór pompy ciepła oraz osprzętu

Prawidłowy dobór pompy ciepła, zwłaszcza w budynkach starszych, gdzie urządzenie ma zastąpić dotychczasowy piec na paliwo stałe, wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Powierzenie tego zadania osobie z przypadku lub samodzielna próba określenia, najlepiej jak najtańszego, zapotrzebowania domu na energię cieplną, przeważnie kończy się koniecznością dogrzewania pomieszczeń piecykami. Czasami wydajność może poprawić zastosowanie dodatkowych elementów instalacji, jak na przykład zbiornik buforowy z grzałką, który pozwoli na zachowanie stabilnej temperatury wody w sieci i w kranie.

Pompa ciepła to znakomita alternatywa tradycyjnych metod ogrzewania domu. Jej działanie jest jednak uzależnione od prawidłowego doboru parametrów dla potrzeb domu i jego mieszkańców. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku próby połączenia istniejących już instalacji z nową pompą ciepła.