Jak wybrać farbę elewacyjną?

Zakup dobrej jakości farby elewacyjnej wcale nie jest takim prostym zadaniem. Okazuje się, że same fundusze niekiedy nie wystarczają i konieczne jest posiadanie wiedzy. Jakie farny elewacyjne można wyróżnić i który rodzaj będzie najlepszy?

Dobrej jakości farby elewacyjne

Jak wiadomo, budynki muszą być pomalowane odpowiednimi farbami, które zapewniają intensywny kolor przed długi okres, ale również chronią ściany przed zabrudzeniami. Dobrej jakości farba elewacyjna powinna chronić budynek przed blaknięciem koloru. Ściany natomiast nie powinny się brudzić. Obecnie w wielu sklepach można spotkać przeważnie trzy rodzaje farb elewacyjnych. Są to: farba do elewacji akrylowa, winylowa i silikonowa. Zdecydowanie najczęściej wybierana jest silikonowa farba, która jest polecana także przez fachowców. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Dobra farba silikonowa

Ten rodzaj farb jest najbardziej wytrzymały na działanie promieni słonecznych i wody. Jest to hydrofobowa farba, która chroni mury przed wchłanianiem wody. Mury mogą jednak swobodnie oddychać, gdyż farba ta umożliwia odparowywanie wilgoci z wewnątrz budynku, dlatego w pomieszczeniach nie powstaje wilgoć. Farby silikonowe są co prawda droższe, ale zdecydowanie lepsze. Właściciele budynków przeważnie zatrudniają odpowiednie firmy budowlane, które za odpowiednią opłatą malują całe elewacje. Dlatego też niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest wybór niskiej jakości farb, które już po kilku latach zaczną blaknąć. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w droższe produkty.

Farby do elewacji zakupić można w sklepach budowlanych. Spotkać je można także na wielu stronach internetowych. Wystarczy tylko zwracać uwagę na producenta, który może zagwarantować dobrą jakość farb. Obecnie farby sprzedawane są przeważnie w 10-litrowych pojemnikach.