Czujnik dymu – strażak na pełnym etacie w Twoim domu

Coraz więcej osób korzysta z czujnika dymu w swoim domu, który wykrywając szybko już nieduże zadymienie dba o bezpieczeństwo domowników. Te proste systemy alarmowe warto mieć zarówno w przestrzennymi domu, jak i mniejszym mieszkaniu. Dodatkowo, wybierając czujnik dymu, który wykrywa inne substancje, można za pomocą jednego urządzenia monitorować wiele zagrożeń jednocześnie. Czy wiesz jaki czujnik dymu wybrać by czuć się bezpiecznie?

Jakie są rodzaje czujników dymu?  

Działania czujnika dymu opiera się na zjawisku absorpcji i rozproszenia światła lub wykrywaniu gwałtownej zmiany temperatury w pomieszczeniu. Największą popularnością wynikającą z niezawodności i wysokiej czułości urządzenia, cieszą się modele optyczne. Wysyłają one wiązkę promieniowania światła podczerwonego, która jeśli nie ulega rozproszeniu lub pochłonięciu w zadymionym, nieprzejrzystym powietrzu, nie uruchamia alarmu. Ten czujnik dymu bardzo szybko informuje o zagrożeniu. Jednak w pomieszczeniach o dużej ilości pary lub zapyleniu może dawać fałszywe alarmy. Czujniki termiczne stale kontrolują temperaturę pomieszczenia, osiągnięcie odpowiednio wysokiej temperatury będzie inicjować włączenie się alarmu. Charakteryzują się  dłuższym czasem reakcji, niewrażliwościa na wilgoć, opary czy pyły. Świetnie sprawdzą się więc w garażu, kotłowni lub kuchni.

czujnik dymu

Czujnik dymu – rodzaj zasilania.

Detektory dymu poza zasadą działania, różnią się również rodzajem zasilania. Wyróżnia się:

  • zasilanie sieciowe 
  • zasilanie na baterie
  • zasilanie sieciowo-bateryjne 

Czujnik dymu (https://www.napad.pl/1162-autonomiczne-na-baterie) zasilany akumulatorem jest na ogół wyjątkowy prosty i szybki w instalacji, nie wymaga wymiany baterii latami. W przypadku usterki sieci, czujnik z opcją zasilania podwójnego wyposażony jest w awaryjne źródło zasilania w postaci baterii, które nie zawiedzie w takich okolicznościach.

2w1- czujnik dymu i czadu i inne nowoczesne rozwiązania. 

Świetnym rozwiązaniem jest wybór czujnika, który wykrywa również zagrożenie wynikające z obecności bezwonnego czadu. Nowoczesny czujnik dymu dysponuje też możliwością wysyłania powiadomień na telefon w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa. To zapewnia komfort pełnej kontroli nad bezpieczeństwem domu, nawet podczas dłuższej nieobecności. Instalacja czujnika i kompleksowe zadbanie o bezpieczeństwo, nie tylko daje gwarancję szybszej reakcji, ale często ratuje dom przed rozległymi zniszczeniami a domowników przed utratą zdrowia lub życia.