Rodzaje kleju, dozowniki kleju, i ich zastosowanie
Podobnie jak różnorodne są właściwości materiałów, które kleimy, tak i kleje różnią się składem, przeznaczeniem, sposobem działania… Warto wiedzieć, jakie są dostępne na rynku rodzaje kleju i w jaki sposób je stosować.
Klej, tak samo jak detergenty, lakiery i farby, zalicza się do materiałów powierzchniowo czynnych. Wprowadzenie go pomiędzy przylegające do siebie nawzajem powierzchnie ma skutkować ich trwałym połączeniem. Podstawowym składnikiem wszystkich klejów są naturalne lub syntetyczne polimery, wymieszane z plastyfikatorem, utwardzaczem lub innymi substancjami modyfikującymi.
Podział klejów
Ze względu na mechanizm klejenia, kleje dzielimy na te oparte na żywicach polimerowych, kleje rozpuszczalnikowe oraz mieszane. Kleje oparte na żywicach polimerowych stosuje się do sklejania materiałów, które nie wchłaniają substancji z zewnątrz, takich jak szkło lub metal. Utwardzona warstwa tego rodzaju kleju jest bardzo odporna mechanicznie.
Kleje rozpuszczalnikowe wykorzystuje się do sklejania elementów z tworzyw sztucznych. Wnikają one w strukturę materiały i powodują jego częściowe rozpuszczenie, dzięki czemu po dociśnięciu klejonych powierzchni ich rozpuszczone fragmenty przenikają się nawzajem, a kiedy rozpuszczalnik wyparowuje, pozostają trwale spojone. Kleje mieszane natomiast składają się z żywic połączonych z rozpuszczalnikiem, i nadają się do klejenia takich materiałów o porowatej powierzchni, takich jak papier czy guma.
Zastosowanie
Zarówno przy przemysłowym wykorzystaniu klejów, podczas prac budowlanych i remontowych, jak i własnoręcznej naprawy przedmiotów codziennego użytku, musimy właściwie dobrać klej oraz metodę jego aplikacji. Dozownik kleju dwuskładnikowego będzie różnił się od dozownika kleju jednoskładnikowego, a w domu przyda nam się precyzyjny aplikator czy pistolet do kleju.