Klej epoksydowy – wytrzymałe i odporne spoiny

Kleje epoksydowe to jedne z najtrwalej łączących różne powierzchnie preparatów. Na rynku najpopularniejsze się kleje dwuskładnikowe oraz jednoskładnikowe. Te pierwsze są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają dodatkowych zabiegów w celu ich utwardzenia. Co jeszcze o nich wiadomo?

Właściwości klejów epoksydowych

Ich głównym składnikiem są żywice epoksydowe – sprawdź szczegóły. W przypadku klejów dwuskładnikowych dodatkowym komponentem jest specjalny utwardzacz. W celu użycia konkretnego preparatu należy połączyć ze sobą te dwa składniki w odpowiednich proporcjach. W sklepach dostępne są one w jednym opakowaniu, ale każdy składnik zazwyczaj w osobnej tubce.

Mają one bardzo uniwersalne zastosowanie, ale w sklepach dostępne są preparaty z przeznaczeniem do bardzo różnych powierzchni, np.:

  • uniwersalny,
  • motoryzacyjny,
  • do metalu,
  • co szkła i ceramiki,
  • do plastiku,
  • gospodarczy itp.

W zależności od typu mogą one różnić się także jakością powierzchni, np. mniej lub bardziej elastyczna, co dobiera się ściśle do swoich potrzeb.

Klej epoksydowy dwuskładnikowy – zalety

W zależności od typu może on tworzyć przezroczyste i bardzo wytrzymałe spoiwa, które łączą się na stałe w czasie nawet od 1 minuty do kilkudziesięciu godzin. Spoiny z powodzeniem można mechanicznie obrabiać, np. wiercić czy szlifować. Łączenie jest bardzo wytrzymałe i odporne na różnorodne czynniki, w tym między innymi chemiczne, mechaniczne oraz bardzo niskie i wysokie temperatury, które sięgają nawet od – 40 stopni C i +130.

Klej epoksydowy cena

Jeśli chodzi o kleju epoksydowego cenę, to nie jest ona szczególnie wygórowana. W zależności od rodzaju oraz pojemności za tego rodzaju klej do plastiku w niedużym opakowaniu możemy zapłacić niecałe 10 złotych. Cena jest więc całkowicie uzależniona od rodzaju, pojemności oraz przeznaczenia danego kleju.