Do czego używa się klej epoksydowy?

W wielu branżach przemysłowych stosuje się wysokiej jakości kleje. Jednym z takich klejów jest klej epoksydowy. Jakie ma właściwości? Do czego można go używać?

Właściwości kleju epoksydowego

Kleje mają różne formuły, a przez to i właściwości. Jednak większość klejów epoksydowych charakteryzuje się wytrzymałością mechaniczną. Nadają się do łączenia elementów, które są mocno narażone na obciążenia mechaniczne. Wykazują odporność na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Klej epoksydowy (https://melkib.com/pl/c/Kleje-epoksydowe/152) jest też idealny do użycia w warunkach, w których stosuje się chemikalia. Ma też dobre właściwości izolacyjne i jest odporny na wysokie temperatury. Kleje epoksydowe minimalnie zmniejszają swoją objętość i nie powodują dużych naprężeń podczas klejenia. Z tego względu są stosowane bardzo często do łączenia bardzo małych elementów.

klej epoksydowy

Kiedy stosuje się kleje epoksydowe?

Z racji tego, że klej epoksydowy ma wiele właściwości, dzięki którym jest odporny na wysokie temperatury czy chemikalia, to stosuje się go szeroko w branży budowlanej. Klei się przy jego pomocy elementy drewniane, szklane, metalowe, a także ceramiczne. Jest też używany do łączenia elementów kompozytowych. Stosowany jest on przez fachowców do naprawy uszkodzonych mebli. Także w przemyśle elektronicznym ze względu na właściwości izolujące stosuje się go do zabezpieczania na przykład przewodów czy kondensatorów. Ten produkt jest też powszechny podczas produkcji samochodów i innych środków transportu. Doskonale łączy panele karoserii czy wnętrza pojazdów.