Właściwe oświetlenie kuchni — porady i wskazówki

Wybór oświetlenia do kuchni jest podwójnie ważny. Światło w pokoju musi działać zarówno dla Twojego komfortu podczas jedzenia, jak i dla wygody i bezpieczeństwa podczas gotowania. Osiągnięcie takiej równowagi nie jest łatwym zadaniem i wymaga holistycznego podejścia. Dlatego koniecznie trzeba wiedzieć, jak szczegółowo wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni.

Odpowiednie oświetlenie do jadalni

Jeżeli twój kuchnia jest bardzo mała, wybierz kinkiet lub lampę stołową do oświetlenia kuchni. Jeśli jednak przestrzeń jest duża lub została zaprojektowana jako studia połączona z jadalnią, lub salonem, nie obejdzie się bez zawieszki z żyrandolem lub lampy podłogowej na wahaczu, która skutecznie strefuje pomieszczenie. Ważne jest, aby równomiernie oświetlały stół, aż do krawędzi. Zwróć uwagę na to, jak dobrać oświetlenie do kuchni w zależności od jej lokalizacji — wysoko umieszczona lampa tworzy świąteczną atmosferę, podczas gdy nisko umieszczona lampa tworzy bardziej przytulną atmosferę.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie główne do kuchni?

Podstawowym poziomem, bez którego nie można wyobrazić sobie żadnej kuchni, są lampy sufitowe. Żyrandole wiszące lub natynkowe są najczęstszym rozwiązaniem, ale lepszym rozwiązaniem są reflektory punktowe. Po pierwsze, wizualnie nie „zabierają” objętości, więc są dozwolone zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Po drugie, taki wybór opraw oświetleniowych do kuchni pozwoli Ci stworzyć rozproszone oświetlenie. Przy okazji, optymalny strumień przy obliczaniu podstawowego oświetlenia — od 200-250 lumenów na metr kwadratowy.

Oświetlenie pod szafką kuchenną i blatem, na górze i wewnątrz szafek odmienia kuchnię i czyni ją wizualnie bardziej przestronną