Fotowoltaika w naszym kraju
W Polsce głównymi źródłami energii elektrycznej są węglowe elektrownie. W tym miejscu stosuje się ograniczone zasoby węgla, co może generować podwyżki cen prądu. Wszystko to sprawia, że odbiorca coraz chętniej stawiają na OZE – Odnawialne Źródła Energii. Zastosowanie surowców odnawialnych ma wiele korzyści dla środowiska i pozwala także zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Elementem OZE jest fotowoltaika. Czym cechuje się to zagadnienie? Co składa się na instalację fotowoltaiczną? O czym warto pamiętać?
Instalacje fotowoltaiczne
Warto zauważyć, że instalacja tego typu składa się z kilku elementów. Najważniejsze z nich to:
- Panele fotowoltaiczne – składają się z ogniw, w których dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego.
- Falownik – ma za zadanie przekształcać prąd stały na prąd zmienny, czyli wykorzystywany w domach.
- Licznik dwukierunkowy – jego zadaniem jest mierzenie przepływu prądu i zapewnienie rozliczenia ilości wyprodukowanej i pobieranej.
Osoby korzystające z własnej instalacji fotowoltaicznej to prosumenci. Niezwykle ważne w całym procesie są ogniwa fotowoltaiczne. W instalacjach przydomowych najczęściej stosuje się ogniwa zbudowane z krzemu.
Ogniwa fotowoltaiczne – rodzaje
Jeśli chodzi o rodzaje ogniw fotowoltaicznych, najpopularniejszy jest krzem monokrystaliczny i polikrystaliczny. Ten pierwszy ma uporządkowaną strukturę wewnętrzną, co wpływa na wysoką sprawność działania. Zakup instalacji stworzonej z tego materiału da nam pewność, że wytworzymy sporą ilość promieniowania słonecznego, jakie zostanie zmienione na energię elektryczną. To oczywiście wiąże się z wyższą ceną.
Krzem polikrystaliczny z kolei posiada większą ilość wad, niż poprzednia opcja. Cena jest niższa, a sprawność cały czas dosyć wysoka. Najprościej rzecz ujmując, panele fotowoltaiczne wpływają na efekt fotowoltaiczny. Czym jest to pojęcie? To proces fizyczny, podczas którego powstaje prąd stały (w ogniwie fotowoltaicznym). Na panele pada światło słoneczne, dlatego ustawienie paneli jest bardzo istotne.
Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: http://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-jak-dziala