Gwarancje pochodzenia – czym one są i kto może się o nie ubiegać?
W obecnym czasie coraz częściej kraje europejskie postulują wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jest to podyktowane nie tylko ich wysoką efektywnością, ale także sposobami wydobycia, które nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Rozwój energetyki odnawialnej nie ominął także polskiego rynku, na którym zaobserwowano jego dynamiczny rozwój. By wesprzeć takich producentów powstały gwarancje pochodzenia. Jednak czym one są i kto może się o nie ubiegać?
Czym są gwarancje pochodzenia?
Gwarancje pochodzenia – co do zasady – mają być skutecznym wsparciem dla tych producentów, którzy decydują się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Zostały one wprowadzone już w 2015 roku, za sprawą ustawy, która następnie była kilkukrotnie udoskonalona. Zgodnie z nią gwarancje pochodzenia są dokumentem, za pomocą którego, ostateczny odbiorca energii elektrycznej otrzymuje poświadczenie o wykorzystaniu OZE. Mówiąc dokładniej, gwarancje pochodzenia wskazują na fakt, że konkretna ilość energii w sieci dystrybucyjnej lub w sieci przesyłowej została wytworzona w sposób bezpieczny dla środowiska. Gwarancji pochodzenia nie należy mylić z tzw. zielonymi świadectwami lub świadectwami pochodzenia dla energii wytworzonej z biogazu. Wspomniane świadectwa przysługują tylko i wyłącznie tym przedsiębiorcom, którzy produkują energię z OZE na własny użytek. Z kolei gwarancje pochodzenia przysługują tym, którzy wprowadzają energię do obiegu rynkowego.
Kto może się ubiegać o gwarancje pochodzenia?
Gwarancje pochodzenia przysługują wyprodukowanej energii elektrycznej, co do której nie mają zastosowania prawa majątkowe. Jednocześnie wspomniana wcześniej ustawa nie precyzuje, które z podmiotów mogą ubiegać się o gwarancje pochodzenia. Zwykle jednak ubiegają się o nie przedsiębiorstwa, którym zależy na zbudowaniu „ekologicznego” wizerunku, a także branża nieruchomości, która chce zwiększyć atrakacyjność sprzedawanych lokali i wykazać ich efektywność energetyczną. Gwarancje pochodzenia są więc najlepszym dowodem na to, że energia pozyskiwana jest w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego, a także zrównoważony.