Zakup mieszkania – najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać

Zakup mieszkania to dla większości osób spełnienie marzeń. Każdy pragnie posiadać własne cztery kąty, zakup nieruchomości nie jest jednak takim prostym zadaniem, jak może się wydawać. Na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać podczas zakupu mieszkania? O tym kilka słów poniżej.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Po pierwsze trzeba zdecydować się, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Każde z rozwiązań ma pewne wady i zalety, które trzeba mieć na uwadze. Decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, można dowolnie zaaranżować przestrzeń, zazwyczaj mieszkania są bardziej funkcjonalne i przestronne od tych z rynku wtórnego, ponieważ są projektowane w nowoczesnych sposób. W tym wypadku czas oczekiwania na odbiór nieruchomości jest długi, poza tym zawsze istnieje ryzyko, że inwestor zbankrutuje i trudno będzie odzyskać wpłacone pieniądze.

Mieszkania z rynku wtórnego z pewnością będą przystępniejsze cenowo, nie mniej jednak trzeba doliczyć również koszty remontu. Nieruchomości z drugiej ręki przeważnie posiadają pewne usterki, uszkodzenia, które trzeba będzie naprawić.

Informacje o nieruchomości

Przed podjęciem decyzji i podpisaniem umowy, należy dokładnie zapoznać się z zapisami umieszczonymi w księgach wieczystych. Dzięki temu można dowiedzieć się co nieco o poprzednich właścicielach, sprawdzić czy dana nieruchomość nie jest obciążona finansowo, czy nie posiada służebności osobistej czy nie są tam zameldowane żadne osoby, co mogłoby utrudnić użytkowanie lokalu. Zapoznanie się z księgami wieczystymi, to bardzo ważna kwestia, inaczej kupuje się mieszkanie w ciemno, co nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zakup nieruchomości wymaga ostrożności i dopełnienia szeregu formalności również tych urzędowych. Taka decyzja z pewnością nie może być podejmowana zbyt pochopnie, szczególnie że mieszkania są bardzo drogie i zazwyczaj wydaje się na nie większość swoich oszczędności.